Gelin Kınası Nasıl Yakılır?

Düğünün en önemli parçalarından biridir kına. Birçok kültürde yapılan en güzel tören halindedir. Kına gecesi ise gelinin baba evinde kalacağı son gece yapılacak olan duygu yüklü dolu anlardan biridir. Gelenekselliğin bozulmadığı bu gecede önemini fazlası ile korumaktadır. Büyük şehirlerde kına geceleri önemini kaybetmekle beraber artık yapılmamak da yâda bir günden ibarettir. Kına yakmak İslami bir gelenektir. Kına gecelerinde yakılan kına, başka bir deyişi ile bekâreti simgeler.

 

gelin kına modeli 266x400 Gelin Kınası Nasıl Yakılır?

Geleneksel toplumlarda yakılan kına; eşleri bir ömür beraber kılmak, evlenen kızın baba evine aynı şartlarda geri dönmeyeceği anlatılır. Kına gecelerinde yapılan adetler yöreden yöreye çok farklılıklar gösterebilir. Düğün öncesi düzenlenen kına gecesi, kız evinde yapılır fakat kına erkek oğlan evi tarafından alınır. Kına gecesinde başına allı pullu duvak örtülen gelin, genç kızların söylediği ağıtlarla başlar ve kına tepsisinin ortaya getirilmesi ile başlar.  Kına gecesine dua ile başlanır, gelinin sağ avucunun ortasına kına koyulur, ortasına altın yerleştirilir ve ipek el mendili ile bağlanır. Kına gecesinde amaç gelini söylenen türkülerle ağlatmaktır.

Gelin Kınası 400x329 Gelin Kınası Nasıl Yakılır?

Kına, düğün öncesi yapılmasıyla beraber, pek çok kültürde de süslenmek amacıyla kullanılmaktadır. Fakat bu özel gece sadece kına tepsisi, duvak ile sınırlı kalmıyor. Geçmişten günümüze bol çeşitlilik ve farklılıkları ile ortaya çıkıyor. Göz atacak olursak da 40’dsn fazla seçenekleri ile aksesuarları da kına gecelerini daha özel bir hale getiriyor.

Gelin Kınası trendi Gelin Kınası Nasıl Yakılır?

Örneğin; Darısı başına konuşma balonu, tekli mum, kırmızı alev taç, altın kâse çerez kesesi, altın renkli kına şamdanı, altınlı kına sepeti, gelin çarıkları, çerez kesesi, çayda çıra, yeşil renkli damat kına örtüsü, el gülü,  figürlü lavanta keseleri, gelin kına kutusu, gelin-damat gözlüğü, gül yaprağı saçan konsepti, gül yaprağı döken tef, halay mendili olarak birçok modelleri ile geniş bir ürün yelpazesiyle karşımıza çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan 2015 Gelin Başı Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Arananlargelin kınası nasıl yakılır,gelin kınası nasıl yapılır,geline kına nasıl yakılır,geline kınayı kim yakar,geline kına nasıl yapılır,gelin kınası,kinada sac modeli,gelin kınası kına yakmak için aksesuar,suriyede geline kına,gelin ve damat kinasi nasil yakilir
Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>